Kokias žygio kojines rinktis?

Kojinių pasirinkimas priklauso nuo daugelio dalykų – metų laiko, avalynės, veiklos. Paruošėme keletą rekomendacijų renkantis kojines

Kokias žygio kojines rinktis?

background 416a8b6b

Kojinių pasirinkimas priklauso nuo daugelio dalykų – metų laiko, avalynės, veiklos. Paruošėme keletą rekomendacijų renkantis kojines:

  1. Žygiams, kitai aktyviai veiklai geriausia rinktis sintetinės arba merino vilnos kojines. Jokiu būdu nesirinkite medvilninių. Jos skirtos kasdieniam nešiojimui, bet medvilnė kaupia drėgmę ir ją sunkiai atiduoda, o aktyviai judant koja prakaituos, kuo didesnė drėgmė bato viduje, tuo didesnė tikimybė nutrynimams, pūslėms. Geriausiai garina drėgmę kokybiškos sintetinės kojinės, dėl to koja bus sausesnė.

lorpen t3 light runner f9db644e

  1. Jei batai atsparūs vandeniui, kad apsaugotų jus nuo lietaus (goretex membrana), reikalingos įsigyti prakaitą sugeriančias kojines (poliamidas, nailonas, kapronas, viskozė), kad pėdos išliktų sausos. Jei batai laidūs orui, jie išgarins drėgmę iš vidaus, todėl būtina rinktis orui laidžias kojines, kurios efektyviai garintų prakaitą ir apsaugotų nuo išorinės drėgmės. Specialios sintetinės kojinės turi gerą savybę labai greitai išdžiūti bei „šildyti“ net ir būdamos šlapios, o tai yra labai gerai sunkesnio žygio sąlygomis, jei tektų netikėtai sušlapti, neturėti galimybių jų išsidžiovinti. Modernių kojinių konstrukcija užtikrina kokybišką ventiliaciją, temperatūros reguliavimą ir komfortą („Coolmax“ audinys)

2948 e2bb8509

  1. Svarbu tinkamas dydis – jei jos per didelės, raukšlėsis bate, jei per mažos – smuks žemyn. Kojinės turi gerai priglusti prie kojos, nesmukti, nesiraukšlėti bate. Geros žygių kojinės papildomai užsispaudžia prie kojos kojinės viršuje, kad nesmuktų. Prie žygį labai svarbu kojines išbandyti su žygio avalyne.
    hiking socks 1575146968 98aea176
  2. SVARBU PASIRINKTI TINKAMO ILGIO KOJINES. Vidutinio ilgio kojinės dengia ir apsaugo čiurnos kaulą; dėvimos su žemaauliais batais. Ilgos kojinės tinka žygio batams su aulu, nes siekia blauzdos vidurį ir gerai apsaugo čiurną nuo trinties su batu.

 

  1. Kojines reikia pasirinkti pagal temperatūrą, kurioje bus dėvimos. Skirtingos naudojamos medžiagos, storiai sukuria skirtingą efektą temperatūros rėžimą. Naudodami skirtingas kojines su tais pačiais batais galite prisitaikyti prie labai skirtingų temperatūros salygų. Nuo  – 25 laipsnių ar dar didesnio šalčio iki +20 – 25 laipsnių šilumos. Šiltos kojinės paprastai turi merino vilnos. Ant kokybiškų kojinių pakuotės paprastai būna pažymėta kokiam sezonui jos skirtos.

iStock 832740196 3439ff83

  1. Specializuotos kojinės yra siūnamos kitaip, nei įprastos. Visų pirma, kojinės audinio storis per visą ilgį nėra vienodos. Storiausia ten, kur gauna didžiausią trintį, ties pirštų ir kulno sritimi, o ploniausia viršuje, kad geriau „atiduotų“ drėgmė batui. Taip pat  pagaminta taip, jog apspaustų koją ten, kur reikia, ir nespaustų, kur nereikia. Tokios kojinės žymiai ilgiau tarnaus bei apsaugos pėdą nuo nutrynimų. Nuo kojinių smukimo saugo specialaus sutvirtinimo juostelė viršuje. Kokybiškos žygių kojinės yra skirtingos kairei ar dešinei kojai dešinė

 

  1. Specialios kojinės turi ir daug kitų naudingų savybių. Jos yra antibakterinių medžiagų, neleidžiančių susidaryti blogam kvapui. Kai kurios netgi apsaugo nuo grybelio ar panašių ligų.

 

  1. Keliaujant labai sudėtingomis sąlygomis, kai žinai, kad batai permirks, rinkitės visiškai neperšlampamas kojines, kurios sulaikys drėgmę.

Waterproof Socks DexShell Thermlite ed96e6a5

Trumpa audinių, naudojamų kojinių gamyboje,  apžvalga

 

Natūralūs audiniai

 

Cotton – Medvilnė.

Augalinis pluoštas, ypač populiarus gaminant įvairius audinius. Audiniai minkšti ir laidūs orui, tačiau kaupia drėgmę ir ją sunkiai atiduoda.

 

Merino wool – Merino vilna.

Tai aukščiausios kokybės merinosų avių vilna.Švelni ir minkšta, elastinga, pasižymi antibakterinėmis savybėmis. Drabužiai, pagaminti iš šios vilnos, sugeria ir išgarina drėgmę, puikiai leidžia odai kvėpuoti, palaiko pastovią kūno temperatūrą

 

Dirbtiniai pluoštai, pagaminti iš natūralių medžiagų


Lyocell – liocelis.

Tai dirbtinis pluoštas, gaminamas iš natūralios medžiagos – celiuliozės. Tai – specialiuose tirpikliuose ištirpinta celiuliozė, iš kurios formuojamas pluoštas. Yra celiuliozinių pluoštų grupė, kurią sudaro liocelis, tencelis, viskozė, modalas. Tai – dirbtiniai pluoštai, gaminami iš celiuliozės. Jie savo savybėmis panašūs į natūralius pluoštus, pavyzdžiui, medvilnę ar liną. Jie – labai higieniški, lengvi. Tai – lengvai prižiūrimi audiniai šis audinys savo savybėmis panašesnis į natūralius, o ne į sintetinius pluoštus. Taip pat liocelis puikiai sugeria ir išgarina drėgmę, iš šio audinio pasiūtus drabužius patogu nešioti.

 

Viscose – viskozė

Tai dirbtiniu būdu iš celiuliozės pagamintas natūralus pluoštas. Audinys yra savo savybemis panašus į medvilnę, tačiau lyginant su medvilne yra minkštesnis ir švelnesnis, ypač gerai praleidžia orą. Audinys nekaitina kai karšta, yra švelnus, minkštas, lengvas, nesielektrina. Gryna viskozė yra blizgi ir pusiau peršviečiama . Tačiau viskozė nėra labai tvirtas pluoštas, todėl reikalauja atsargios priežiūros, linkęs temptis, mažiau atsparus temperatūrai, greičiau plyšta, ypač šlapias. Viskozės audinys yra labai higroskopiškas  (sugeria drėgmę) ir pagal šį požymį net lenkia medvilnę.

 

Sintetiniai pluoštai

 

Polypropylene – polipropilenas

Termoplastinis polimeras vandenį praleidžianti medžiaga, pagaminta audimo būdu. Audinys pasižymi geru vandens pralaidumu, ypač tvirtas.

 

Polyamide (Nylon) – poliamidas (nailonas, kapronas)

Tvirtas, atsparus didelėms apkrovoms sintetinis pluoštas, mažas trinties koeficientas, atsparus tepalams, druskoms, šarmams. Puikiai absorbuoja (sugeria) drėgmę.

 

Prolen® SILTEX – silteksas

Specialus antibakterinis audinys su sidabro jonais, slopina bakterijų dauginimąsi, naikina nemalonų kvapą. Sukurtas apatiniams, sporto, darbo drabužiams, ypač dažnai naudojamos kojinių, batų padų gamybai.

 

LYCRA®, Elastan, Spandex – licra, elastanas

Elastingas audinys, užtikrinantis gerą pėdos apgaubimą. Gerai žinomas dėl savo didelio elastingumo. Dažniausiai naudojamas tekstilės pramonėje: liemenėlių, diržų, pirštinių, džinsų, kojinių gamyboje. Dažnai naudojamas sporto kostiumuose, ypač plaukime, slidinėjime, imtynėse, dviračių sporte, tinklinyje, bėgimo varžybose

 

Polyester fleece – Primaloft® , Coolmax ®  – poliesteris (flisas)

Cheminis sintetinis pluoštas, gaminamas iš naftos. Jis yra atsparus trinčiai, beveik nesiglamžo, yra tvirtas, nesugeria drėgmės, todėl greitai džiūsta. Tekstilėje dažniausiai maišomas su vilna, medvilne, linu. Naudojamas megztiniams, marškinėliams, švarkams, pirštinėms, kepurėms, antklodėms ir bet kur kitose vietose, kur reikalinga šilta, į vilną panaši medžiaga

 

Acrylic –  poliakrilas
Itin elastingas ir patvarus sintetinis pluoštas. Visiškai nesiglamžo ir nesugeria drėgmės, todėl drabužiai ilgiau laiko, juos lengviau prižiūrėti. Paprastai audiniuose jo būna labia mažai.

Neopren – neoprenas
Sintetinis chloropreno kaučiukas. Savybės – nedegus, stipresnis už natūralų kaučiuką ir atsparesnis aliejams bei tirpikliams, visiškai nelaidus vandeniui. Naudojamas specialiems kostiumams gaminti.  – povandeninio nardymo ir vandens sporto kostiumai, medžiokliniai kostiumai, ortopediniai gaminiai.