Ar jums tinka elektromobilis ir kokie EV privalumai?

Panagrinėkime plačiau ar jums tinka elektromobilis ir kokie jo privalumai

Ar jums tinka elektromobilis ir kokie EV privalumai?

Daugelis žmonių yra girdėję apie elektra varomus automobilius, tačiau nežino, ar elektromobilis jiems tiktų. Tiesą sakant, daugelis net nežino, kokius klausimus reikėtų sau užduoti, kad išsiaiškintų, ar tokie populiarėjantys automobiliai kaip Tesla Model S, Nissan Leaf, Chevy Volt ar Ford C-Max Energi tiktų jų gyvenimo būdui – jau nekalbant apie biudžetą. 

Elektromobiliams ir įkraunamiems hibridams populiarėjant tarp automobilių markių, daugelis vartotojų svarsto, jog galbūt jau laikas perkant sekančią transporto priemonę rinktis elektromobilį.

Norint suprasti kodėl turėtumėte rinktis elektromobilį ir ar jis jums tikrai tinka, turėtumėte plačiau pasidomėti šiomis transporto priemonėmis. Savaime suprantama, jog vairuojant elektromobilį jūs prisidedate prie  išmetamųjų teršalų kiekio mažinimo bei padedate tausoti aplinką. Tačiau be to yra daugybė kitų privilegijų, kurios gali nustebinti net tuos, kurie yra labiausiai atsidavę savo riaumojančiam ir benziną naudojančiam automobiliui.

Elektromobilių privalumai

Puiki vairavimo patirtis.  EV savininkai teigia, kad pabandžius elektromobilius suprantama, kas yra gera vairavimo patirtis. Tylūs, tačiau galingi elektromobiliai puikiai įsilieja į transporto srautą, juos lengva valdyti, nes nėra pavarų dėžės, nėra didelės vibracijos bei variklio skleidžiamo triukšmo. 

Patogumas. Niekas nesusimąsto, jog posūkis į degalinę yra nepatogu, iki tol, kol to daryti nebereikia. Didžioji dauguma elektromobilių vairuotojų savo automobilį įkrauna per naktį namuose, kol miega. Elektromobilių įkrovimo stotelės namuose leidžia sukurti ypatingą patogumą. Patirtis tampa tokia gera, kaip ir telefono įkrovimas. Nebereikia keltis anksčiau, kad prieš darbą užsukti į degalinę, nes iš vakaro nenorėjote vykti per lietų. 

Paskatos, kurios palengvina gyvenimą. Priklausomai nuo to, kokioje savivaldybėje gyvenate ar kur dirbate, yra įvairių paskatų EV vairuotojams. Elektromobiliams dažniausiai galima vykti A  ženklu (autobusams) pažymėtose eismo juostose, net jei automobilyje vyksta tik vienas asmuo. Priklausomai nuo to, kur gyvenate, tai gali sutaupyti pakankamai laiko vykstantį darbą ir atgal. Elektromobilių savininkams gali būti siūlomas ir nemokamas parkavimas. Darbovietės taip pat jau vilioja naujus specialistus elektromobilių įkrovimo stotelėmis darbo vietose. Tai netgi suteikia galimybę nesirengti stotelės namuose, nes elektromobilį galima tiesiog įkrauti darbo vietoje. 

Didelės įmonės, kurios diegia aplinkosauginius sprendimus ir rūpinasi aplinka, apdovanoja darbuotojus, kurie vairuoja ekologiškesnius automobilius, suteikia jiems įvairių privilegijų.

Subsidijos ir finansiniai įrankiai. Tik planuojantiems keisti automobilį į elektromobilį verta pasidomėti subsidijomis ir parama įsigyjant elektromobilį. Kiekvienais metais Aplinkos projektų valdymo agentūra skelbia kvietimą teikti paraiškas pagal priemonę „Elektromobilių įsigijimo fiziniams asmenims skatinimas“. Paskelbtomis datomis visi norintys įsigyti elektromobilį, gali pasinaudoti galimybe kompensuoti dalį išlaidų. 2021 metais šiai priemonei buvo skirtas 5 milijonų eurų biudžetas.

Mažesnė tarša, geresnė sveikata. Elektra varomas automobilis neturi išmetimo vamzdžio bei vidaus degimo variklio, tad neišskiria taršos. Žinoma, šioje vietose galima ginčytis apie elektros gamybos būdus ar taršą atsirandančią gaminant elektromobilius, tačiau lyginant visą ciklo taršą, elektromobilio tarša yra tokia minimali, jog net nėra ko lyginti su benzinu ar dyzeliu varomu automobiliu.

Ką svarbu apsvarstyti planuojant įsigyti elektromobilį?

Renkantis elektromobilį, esama nemažai parametrų ir niuansų, į kuriuos derėtų atkreipti dėmesį. Štai keli iš jų.

Kiek nuvažiuojate per dieną?

Nuvažiuojamas atstumas vienu įkrovimu yra vienas svarbesnių elektromobilių parametrų, kuris leidžia lyginti skirtingas transporto priemones. Jei dažniausiai važiuojate kelis kilometrus į darbą ir atgal, dar užsukate į vaikų darželį ar mokyklą bei į prekybos centrą, tuomet greičiausiai užteks ir mažiau galingo elektromobilio, kuris vienu įkrovimu nuvažiuoja bent 100 km.

Jei važinėjate už miesto ar dažnai išsiruošiate į ilgesnės kelionėms, patogiau kai elektromobilis gali nuvažiuoti bent kelis šimtus kilometru vienu įkrovimu. Šiuolaikiniai elektromobiliai tobulėja ko ne kasdien, tad tikrai nesunku rasti automobilį, kurio nuvažiuojamas atstumas atitiktų poreikius.

Kur įkrausite elektromobilį?

Elektromobilio įkrovimo stotelės gali būti įrengtos namuose (jei gyvenate nuosavame name ar turite garažą), galite naudotis darbo vietose įrengtomis įkrovimo stotelėmis arba viešomis stotelėmis prie prekybos centrų ar kitų lankomų objektų. Šie įkrovimo variantai prieinami visuose didesniuose miestuose ir apie tai net nesusimąstoma. Visgi jei gyvenate užmiestyje ar mažesniame mieste, kur dar nėra sutvarkytos infrastruktūros elektromobiliams, turėtumėte iš anksto apsvarstyti, kur įkrausite savo elektromobilį. Žinoma, bet kokiu atveju patogiausias variantas – turėti įkrovimo stotelę namuose.

Naujas ar naudotas?

Nors randasi daugiau ir daugiau parduodamų elektromobilių už prieinamą kainą, tačiau lietuviams tai dažnai „išlipa“ iš biudžeto rėmų. Visgi, renkantis elektromobilį svarbus ne vien biudžetas.

Elektromobilių, kaip ir bet kurio kito įrenginio, akumuliatorius laikui bėgant praranda savo įkrovimo galią, ypač tų, kurių senesni nei treji metai. Santykinai nauji elektromobiliai, pavyzdžiui, 1-2 metų senumo, tikrai nekels klausimų. Tačiau senesni nei 5 -8 metų jau turėtų būti tikrinami atidžiai. Prieš įsigyjant naudotą elektromobilį, būtina patikrinti akumuliatorių bei įsitikinti, jog jam vis dar yra garantija (daugelis gamintojų suteikia 10 metų garantiją).

O sugrįžtant prie biudžeto, atminkite, jog galite pasinaudoti parama elektromobiliui įsigyti, ir visai nesvarbu įsigysite naują ar naudotą elektromobilį.

straipsnio autorius www.evlaidai.lt