Kodėl Aliexpress prekės tokios pigios?

Kodėl Kinijoje prekės pigesnės? Daugelis žmonių į šį klausimą atsakytų paprastai - Kinijoje darbo užmokestis mažesnis, todėl ir prekės pigesnės. Bet tai ne visada yra tiesa.
Kodėl Aliexpress prekės tokios pigios

Kiekvienas pirkėjas, nors kartą apsilankęs Kinijos internetinėse parduotuvėse (populiariausia Kinijos parduotuvė – https://www.aliexpress.com/, todėl šiame straipsnyje naudosime ją kaip pavyzdį), pastebėjo, jog prekių kainos ten gerokai mažesnės nei Lietuvoje. Taigi, natūraliai iškyla klausimas – kodėl tos pačios prekės Kinijoje kainuoja kelis kartus pigiau nei Lietuvoje? Ar tai dėl mūsų verslininkų godumo? Šiame straipsnyje stengsimės paaiškinti, kodėl toks didelis kainų skirtumas tarp Kinijos ir Lietuvos parduotuvių.

Priežastys, kodėl Aliexpress (ir kitose Kinijos parduotuvėse) prekės pigesnės nei Lietuvoje

Daugelis žmonių į šį klausimą atsakytų paprastai – Kinijoje darbo užmokestis mažesnis, todėl ir prekės pigesnės. Bet tai tik iš dalies yra tiesa. Paskutinį dešimtmetį Kinijos darbuotojų atlyginimai stipriai kilo, ir jau galima drąsiai teigti, jog Kinija nebėra pigios darbo jėgos šalis:

Vidutinis darbo užmokestis Kinijoje

Taip pat, darbuotojų atlyginimas nėra pagrindinis faktorius, lemiantis prekės kainą. Kai kurių produktų tik 20% savikainos sudaro darbo užmokestis darbuotojams. Tai kas iš tikro lemia tokią žemą Kinijoje pagamintų prekių kainą?

Didelės gamybos apimtys

Kinijos fabrikai prekes gamina neįtikėtinai didelėmis apimtimis, o tai sumažina gamybos kaštus ir prekės savikaina gaunasi daug mažesnė, nei gaminant prekes mažais kiekiais.

Darbuotojų socialinės garantijos

Daugelis darbuotojų Kinijoje nėra apdrausti nuo nelaimingų atsitikimų darbe. Nelaimingo atsitikimo atveju, darbuotojas negauna jokių išmokų. Tai, žinoma, taip pat prisideda prie žemesnės prekių savikainos.

Aplinkosaugos reikalavimai

Kinijoje vis dar pro pirštus žiūrima į aplinkosaugos reikalavimus. Daugelis fabrikų gamybines atliekas leidžia tiesiai į artimiausią upę. Geltonoji upė, esanti Kinijoje, užima trečią vietą pasaulyje, pagal upių užterštumo lygį.

Gaminių kokybė

Ne paslaptis, jog Kinijoje nėra griežtų kokybės reikalavimų gamintojams. Dažnai prekės gaminamos iš prastų, pigių medžiagų, taip dar sumažinant gamybos išlaidas.

Kinijos eksporto politika

Kinijos valdžia daro viską, kad šalis taptų daugiausiai eksportuojanti šalis pasaulyje:

– Gamintojai gali susigrąžinti PVM, jei produkciją eksportuoja.

– Valdžia manipuliuoja valiutos kursu – savo valiutą nuvertina 30-40%, tad siunčiantis prekę iš Kinijos, ji automatiškai kainuos 30-40% pigiau, nei tarkim siunčiantis tą pačią prekę iš Amerikos.

– Kinija puikia žinoma dėl dempingo politikos. Kinijos gamintojai dažnai parduoda prekes už pigiau nei jų savikaina, su tikslu “sunaikinti” konkurentus kitose šalyse ir užimti kuo didesnę tarptautinės rinkos dalį. Ir tai vyksta su valdžios palaiminimu.

Tai tik maža dalis Kinijoje vykdomos exporto politikos, bet užtenka paminėtų priežasčių, jog suprastumėme kodėl Kinijoje prekės tokios pigios.

Ar Lietuvos verslininkai tikrai tokie godūs?

Kiekvieną dieną matome komentarus soc. tinkluose, kuriuose Lietuvos verslininkai kaltinami “sukčiavimu”, nes panašios prekės Kinijoje daug pigesnės (“Aliexpress tokia pati prekė kainuoja 3x pigiau“, “sukčiai!! 10 kart brangiau nei aliexpress!!“). Žmogui, neturinčiam atitinkamo išsilavinimo ir nesusidūrusiam su prekybos verslu, tikrai gali pasirodyti, jog mūsų pardavėjai paprasčiausiai nusiperka didelį kiekį prekių iš Kinijos, užsideda 500% antkainį ir mėgaujasi fantastikšku pelnu. Bet ar tai tiesa? TIKRAI NE!

Pabandykime paskaičiuoti, už kiek Lietuvos verslininkas turi parduoti prekę, importuotą iš Kinijos, jei nori gauti pelno.

Pavyzdžiui naudosime šį belaidį telefono įkroviklį / laikiklį:

Aliexpress

Kaip matome, galutinė kaina pirkėjui perkant iš Aliexpress – 8.02€.

Dabar pažiūrėkime, kiek ta pati prekė kainuotų Lietuvos verslininkui:

alibaba

Perkant 1000 vienetų, verslininkui vieno įkroviklio kaina – 6.05€. Bet tai tik pradžia. Vos siuntai pasiekus Lietuvą, verslininkas sumoka muitinės tarpininkui, 21% PVM, muito mokestį (priklausomai nuo prekės kategorijos, šis mokestis gali sudaryti 0-22%). Paskui seka transportavimo mokestis iki prekybos vietos, sandėliavimo išlaidos, pakuotės mokestis, darbuotojų atlyginimai, išlaidos reklamai ir kt. mokesčiai. Taigi, verslininkas norėdamas šią prekę parduoti Lietuvoje ir bent minimaliai uždirbti, už prekę turės prašyti bent jau 20€, o jam nuo parduotos prekės liks vos keletas eurų. Tad kalbos, jog Lietuvos verslininkai užsideda nerealius antkainius, yra laužtos iš piršto.

P.S. Kalbame apie legalius verslus, o ne Facebook prekybininkus, kurie veiklą vykdo neteisėtai.

Apibendrinimas

Vis daugiau lietuvių “medžioja” prekes Kinijos parduotuvėse ir džiaugiasi “apgavę” valstybę ir nusipirkę prekę be jokių papildomų mokesčių. Bet toks pirkėjas, net pats to nesuprasdamas, kenkia pats sau. Siunčiant pinigus Kinijos pardavėjams, neauga Lietuvos BVP, nedaugėja darbo vietų. Lietuvos prekybininkai paskaičiavo, jog vien 2019 metais, dėl prekybos iš trečiųjų šalių, prarado net 142 milijonus eurų. Europos Sąjungoje šie nuostoliai sieka milijardus.

Taip, pirkėjas pirkdamas iš Aliexpress sutaupo keletą eurų, bet ar dėl kelių eurų verta laukti mėnesį kol bus pristatyta abejotinos kokybės prekė ir palaikyti nesąžiningai konkuruojančius Kinijos gamintojus, gali nuspręsti tik pats pirkėjas.

Na, o tuos, kas mėgsta apsipirkti lietuviškose internetinėse parduotuvėse, kviečiame apsilankyti mūsų kataloge – čia rasite patikrintas, saugias lietuviškas el. parduotuves, kurias galite patogiai išsifiltruoti pagal parduodamų prekių kategoriją, pagal pristatymo būdą ir kitus kriterijus.