BPA ir vaikų indai

BPA ir vaikų indai: ką reikia žinoti?

BPA ir vaikų indai: ką reikia žinoti? Turbūt ne kartą esate girdėję, kad plastikiniai kūdikių buteliukai  ir gertuvės nėra saugūs, nes juose yra pavojingų cheminių medžiagų. Kai kurie tyrimai parodė, kad bendras kai kurių plastikinių kūdikių buteliukų ir gertuvių ingredientas tai –  bisfenolis A (BPA), kuris gali sukelti nervų ir elgesio problemų kūdikiams ir vaikams.

Nors ekspertų grupės teigia, kad yra tik tam tikras, bet ne itin rimtas susirūpinimas dėl BPA poveikio vaikų vystymuisi, o JAV maisto ir vaistų administracija kol kas niekam nerekomendavo nustoti vartoti produktų su BPA – vis dėl to reikėtų vengti šio cheminio elemento ar bent jau riboti plastiko, turinčio BPA, vartojimą.

 

Cheminis kaltininkas

Kas yra BPA ir kaip ji patenka į organizmą? BPA yra cheminė medžiaga, naudojama gaminant kietojo plastiko rūšį, vadinamą polikarbonatu. Iš jo gaminami vandens buteliukai, gertuvės ir kūdikių buteliukai, maisto indai ir medicinos prietaisai.

BPA gali persiduoti į skystį ar maistą, kuris yra induose ar gertuvėse. Kaitinant šiuos buteliukus, gertuvės ar maisto indus – gali nutekėti dar daugiau BPA.

 

Naujausios išvados

Nors tyrimai yra riboti – BPA tyrimų su žmonėmis atlikta labai nedaug, todėl išvados daugiausia pagrįstos tyrimais su gyvūnais –  pastebėtas poveikis prostatai ir pieno liaukoms bei ankstesnį mergaičių brendimas, hormonų pakitimai, agresyvus vaikų elgesys.

Maisto ir vaistų administracija teigia, kad BPA turintys produktai rinkoje yra saugūs, o poveikio lygis yra mažesnis už galimą poveikį sveikatai. Tačiau vis dėl to, BPA turinčios produkcijos vertėtų privengti – geros naujienos yra tai, kad dauguma bendrovių nebegamina produktų su BPA, o nuo 2011 m. Europos Sąjungoje draudžiama kūdikių buteliukų turinčių BPA naudojimas, ribojimas naudojimas bet kokiuose maisto induose bei žaisluose.

 

BPA išvengimo būdai

Kadangi, BPA poveikis sveikatai yra įrodytas –  tėvai gali atsižvelgti į šiuos du patarimus:

  1. Savaime aišku – pirkite kūdikių buteliukus, gertuves, indus kuriuose nėra BPA (tokie produktai yra žymimi).
  2. Stenkitės nelaikyti maisto plastikinėse dėžutėse, na o jeigu jau tenka, pastarosios taip pat privalo būti be BPA.
  3. Venkite plastikinių indų, kurių apačioje yra skaičius 7. Paprastai juose yra BPA.
  4. Stenkitės įsigyti alternatyvas plastikui – bambukinius, metalinius, stiklinius, porcelianinius, kaučiuko indus, buteliukus, ar gertuves.

Galite pasižvalgyti čia

Tikimės, kad straipsnis „BPA ir vaikų indai: ką reikia žinoti?“ buvo naudingas ir nuo šiol vengsite šio chemikalo naudojimo!